Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Pamiętamy o pszczołach - zakładamy łąkę kwietną w Nadleśnictwie Przysucha

Pamiętamy o pszczołach - zakładamy łąkę kwietną w Nadleśnictwie Przysucha

20 maja w Nadleśnictwie Przysucha wspólnie z uczniami klas trzecich Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Przysusze obchodziliśmy Światowy Dzień Pszczół. Na zwieńczenie tego dnia uczniowie wysiali nasiona roślin miododajnych na wcześniej przygotowanym miejscu na terenie Biura Nadleśnictwa Przysucha.

Organizacja Światowego Dnia Pszczół rozpoczęła się w naszym Nadleśnictwie dużo wcześniej. W ramach trwającej od kilku lat akcji Lasów Państwowych pod hasłem „Pszczoły wracają do lasu” postanowiliśmy w tym roku założyć łąkę kwietną. Dzięki wspólnej pracy leśników, udało nam się przygotować miejsce i uprawić ziemię pod wysiew nasion.

Do sfinalizowania naszego działania zaprosiliśmy dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Przysusze. 20 maja uczniowie klas trzecich wraz z wychowawcami odwiedzili Nadleśnictwo Przysucha. Na początku spotkania, w czasie „zielonej lekcji”, wszyscy brali aktywny udział w dyskusji na temat pracowitego życia pszczół miodnych. Omawialiśmy także budowę ula oraz różne zadania jakie spełniają członkowie pszczelej rodziny. Były pszczelarskie akcesoria takie jak kombinezon, kapelusz i podkurzacz. Dużym zainteresowaniem cieszyły się ramki, w których znajdowały się pszczele plastry, zbudowane z wosku.

Warto pamiętać, że pszczoły nie tylko dają nam miód, czy wosk. Najważniejszą rolę spełniają przy zapylaniu kwiatów. Ponad 90% zapyleń dokonywanych przez owady zawdzięczamy właśnie pszczołom. Bez nich życie na Ziemi byłoby niemożliwe, dlatego tak ważna jest ich ochrona i niesienie pomocy. Co roku leśnicy sadzą drzewa i krzewy miododajne, które zapewniają pszczołom pożytek. Dzięki współpracy w pszczelarzami coraz więcej pasiek ustawianych jest także w lesie.

Dzieci z PSP nr 1 w Przysusze zbudowały podczas zajęć w Nadleśnictwie poidełka dla pszczół, tworząc piękne kompozycje z kamieni, szyszek oraz kwiatów. Na koniec, uczniowie wspólnie z pracownikiem Nadleśnictwa Przysucha zasiali łąkę kwietną. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu spotkaniu pszczoły za kilka tygodni znajdą u nas dużo kolorowych kwiatów, pysznego nektaru i chętnie „wrócą do lasu”.