Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Spotkanie dotyczące zwalczania ASF

Spotkanie dotyczące zwalczania ASF

Dnia 6 lutego 2020 roku w siedzibie Nadleśnictwa Przysucha odbyło się spotkanie informacyjno-szkoleniowe z przedstawicielami Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej w Przysusze dotyczące tematyki zwalczania afrykańskiego pomoru świń (ASF) i zasad bioasekuracji.
Lek. wet. Jerzy Chodkowski - Starszy Inspektor ds.  bezpieczeństwa i żywności oraz lek. wet. Ireneusz Miller – Inspektor ds. zdrowia i ochrony zwierząt przekazali pracownikom nadleśnictwa najbardziej istotne zagadnienia w zakresie ASF, tj.: stwierdzone przypadki i ogniska ASF w Polsce i na świecie, obecnej sytuacji i nowych ognisk chorobowych, dróg zakażenia wirusem, objawów choroby, zadań i obowiązków leśników i myśliwych, zwalczania wirusa, zasad bioasekuracji.
Podczas spotkania poruszono także kwestie zasad postępowania w przypadku znalezienia padłych dzików, likwidacji ognisk ASF oraz  zasad ochrony trzody chlewnej przed ASF.
Afrykański pomór świń to groźna choroba wirusowa, na którą chorują wyłącznie świnie i dziki. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, stąd choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia. Występowanie ASF wśród dzików stanowi jednak bardzo poważne zagrożenie dla trzody chlewnej.