Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Sprzątamy las z harcerzami

Sprzątamy las z harcerzami

22 kwietnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji w sobotę, 24 kwietnia, Nadleśnictwo Przysucha włączyło się w akcjęZwiązku Harcerstwa Polskiego - „Czuwam dla Ziemi”.

Wspólnie z zuchami i harcerzami z Hufca Przysucha oraz z 9 Potworowskiej Drużyny Harcerskiej „Sfora” zorganizowaliśmy tego dnia „Patrol Ludzi Lasu”, sprzątając śmieci na granicy lasów prywatnych i państwowych, w okolicy Osiedla Południe i siedziby Nadleśnictwa Przysucha. Zebrane śmieci były na bieżąco segregowane. Wiele z nich przelegiwała w ściółce dłuższy czas. Nic nie umknęło wprawnym oczom harcerzy. Pełni zapału zapełniali kolejne worki.

Problem zanieczyszczania lasów jest wciąż aktualny. Społeczeństwo, choć coraz bardziej rozwinięte i świadome, ma jeszcze wiele do poprawy w kwestii szacunku do przyrody. Każdego roku Lasy Państwowe wywożą z lasu ponad 100 tysięcy metrów sześciennych śmieci. Taka ilość wypełniłaby 1000 wagonów kolejowych! Śmieci są śmiertelnym zagrożeniem dla zwierząt, powodują skażenie gleby i wód, w tym wody pitnej. Ponadto, uwalniają do atmosfery trujące substancje, mogą przyczynić się do powstania pożaru, a przede wszystkim szpecą krajobraz.

Miejmy nadzieję, że dzięki edukacji ekologicznej społeczeństwa i dobrym przykładom, takim jak tegoroczna akcja „Czuwam dla Ziemi”, śmieci na dobre znikną z lasów. Harcerze spisali się na medal! Dziękujemy! Teraz czas na każdego z nas…
Szanujmy Ziemię, bo mamy ją tylko jedną!