Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Światowy Dzień Bociana Białego

Światowy Dzień Bociana Białego

Bocian biały to powszechnie znany i lubiany ptak, który w Polsce zwiastuje nadejście wiosny. Tradycyjnie mówi się, że przynosi szczęście, a także dzieci. Zimę spędza w Afryce, a do Polski przylatuje by przystąpić do lęgów. 31 maja obchodziliśmy Światowy Dzień Bociana Białego. Nadleśnictwo Przysucha uczciło ten dzień wspólnie z dziećmi z Samorządowego Przedszkola nr 1 w Przysusze.

Podczas zajęć rozmawialiśmy z przedszkolakami o różnych gatunkach ptaków wędrownych, które przylatują wiosną do naszego kraju. Żurawie, bociany, skowronki, jaskółki – dzieci doskonale znają ptasie zwiastuny wiosny. Wiedzą już także, gdzie można znaleźć gniazda tych ptaków i jak są one skonstruowane.

Wspólna zabawa „Boćki i żaby” wprowadziła dzieci w tematykę bocianów. Przy pomocy prezentacji multimedialnej omawialiśmy ciekawostki z życia tych ptaków, a nawet zbudowaliśmy gniazdo dla maskotki – „bociana Kajtka”, który towarzyszył nam tego dnia.

Mamy nadzieję, że aktywny udział dzieci w zajęciach zaowocuje rozwojem zainteresowań i wrażliwością na piękno przyrody.

Warto wiedzieć, że w Polsce oprócz bociana białego, możemy spotkać także jego skrytego kuzyna – bociana czarnego, zwanego hajstrą. Ponieważ bocian czarny jest gatunkiem typowo leśnym, niewiele osób miało okazję zobaczyć kiedykolwiek tego ptaka. Leśnicy z Nadleśnictwa Przysucha mieli ostatnio szczęście. W lasach przysuskich znajduje się gniazdo bociana czarnego, który tej wiosny dał się sfotografować. W porównaniu z bocianem białym, hajstra jest nieco mniejszy i ciemno ubarwiony. Żywi się głównie rybami, a na budowę gniazda wybiera sobie rozłożyste drzewa, rosnące  w gęstych lasach, z dala od siedzib ludzkich.

Bocian czarny podlega ochronie ścisłej, a wokół gniazd wyznaczane są strefy ochrony całorocznej i okresowej. W program ochrony i monitoringu populacji tego gatunku zaangażowani są leśnicy i ornitolodzy z całej Polski.

 

Sporządziła:

Marta Woźniak