Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Pierwsze oznaki wiosny w Nadleśnictwie Przysucha

Pierwsze oznaki wiosny w Nadleśnictwie Przysucha

Do Nadleśnictwa Przysucha zawitała wiosna. Nieopodal siedziby Nadleśnictwa, białe płaty zawilców gajowych zapraszają na leśne spacery. Rośliny runa leśnego kwitną masowo zanim na drzewach pojawią się liście, korzystając z pełni docierającego do dna lasu słońca. Takie zjawisko nosi nazwę aspektu wiosennego i tworzą go głównie geofity czyli rośliny zimujące w postaci cebul, bulw lub kłączy.
Zawilec zimuje w postaci długiego, podziemnego kłącza. Jest on wskaźnikiem tzw. starych lasów, czyli miejsc, gdzie las rósł od wielu stuleci. Wieczorami i w chłodne dni zawilce stulają główki, a rozwijają je gdy robi się słonecznie i ciepło.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W naszym lesie można spotkać także przylaszczkę pospolitą, która rośnie na żyznych siedliskach wśród drzew gatunków liściastych. Ta długowieczna roślina zakwita dopiero po kilku latach. Następnie kwitnie rokrocznie pokrywając runo fioletowym lub  niebieskim dywanem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Większość wiosennych kwiatów jest bardzo nietrwała - szybko więdną i opadają. Dlatego nie warto ich zrywać. Najpiękniejsze są pozostawione w swoim naturalnym środowisku. Zobaczcie sami! Zapraszamy do lasu!

Sporządziła:
Marta Woźniak