Lista Aktualności
Święto Odzyskania Niepodległości 2023 r.
Święto Odzyskania Niepodległości 2023 r.
W ramach obchodów Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę dnia
11 listopada 2023 r., pracownicy Nadleśnictwa Przysucha, jak co roku, wzięli udział w wydarzeniach organizowanych przez lokalne władze samorządowe i stowarzyszenia patriotyczne.
Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10:00 Mszą Świętą odprawioną w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym pw. Św. Jana Nepomucena. Po zakończeniu Eucharystii spod kościoła wyruszył uroczysty przemarsz, który zakończył się na cmentarzu parafialnym przy kwaterach nieznanych żołnierzy 23 Pułku Ułanów Grodzieńskich poległych we wrześniu 1939 r., gdzie odśpiewany został hymn państwowy, złożone wieńce i kwiaty przez przedstawicieli władz samorządowych, służb mundurowych, leśników, organizacji kombatanckich i niepodległościowych, szkół i harcerzy oraz mieszkańców Przysuchy. Uroczystość uświetniła parada Przysuskiej Orkiestry Dętej działającej przy Domu Kultury w Przysusze, która podobnie jak w roku ubiegłym, zaprezentowała wiązankę utworów patriotycznych.
W dniu Święta Odzyskania Niepodległości, delegacja pracowników Nadleśnictwa uczestniczyła również w obchodach święta wspólnie z innymi delegacjami radomskich leśników podczas uroczystości w Radomiu.
Ponadto, w ,,leśnych’’ miejscach pamięci zostały zapalone znicze i złożone kwiaty.
Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości zostało świętem państwowym w 1937 roku, na mocy ustawy o Święcie Niepodległości. Sejm postanowił wówczas: „Dzień 11 listopada, jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Narodu w walkach o wolność Ojczyzny - jest uroczystym Świętem Niepodległości”. Niestety tylko dwa lata w okresie międzywojennym, Polacy mogli celebrować święto. W latach 1939-1944, podczas okupacji hitlerowskiej oraz po 1945 roku, w czasie rządów komunistycznych obchodzenie święta 11 listopada było zakazane. Od 1989 roku znów 11 listopada ma charakter święta państwowego. Uchwalona jeszcze przez Sejm PRL ustawa ustanowiła ten dzień „uroczystym Narodowym Świętem Niepodległości”, wolnym od pracy. Jak napisane zostało w preambule: „Dla upamiętnienia odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego oraz walk pokoleń Polaków o wolność i niepodległość”. Święto to jest uznawane za jedno z najważniejszych świąt państwowych. Centralne obchody Święta Odzyskania Niepodległości odbywają się w Warszawie na Placu Józefa Piłsudskiego pod Grobem Nieznanego Żołnierza. Corocznie jednak Polacy licznie celebrują to święto także w swoich małych Ojczyznach. W całym kraju mieszkańcy dekorują tego dnia swoje domy biało-czerwonymi flagami, wspólnie odśpiewują polski hymn. Dla milionów Polaków 11 listopada jest okazją do manifestowania patriotyzmu, przywiązania do tradycji i dumy z polskiej historii.