Program „Zanocuj w lesie” w Nadleśnictwie Przysucha
Nadleśnictwo Przysucha przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępniania obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Na terenie wyznaczonym w ramach funkcjonowania programu dopuszczona jest możliwość korzystania z kuchenek gazowych w sposób określony w regulaminie.
Obszary objęte Programem znajdują się na terenie leśnictw: Puszcza, Rawicz i Borkowice. Łącznie stanowią powierzchnię ponad 1100 ha urokliwego, urozmaiconego terenu leśnego, o niepowtarzalnej rzeźbie i bogatym składzie gatunkowym flory i fauny. Zasięg wyznaczonych obszarów widoczny jest na mapie umieszczonej poniżej.
Na mapie poglądowej zaznaczone są miejsca, w których można pozostawić pojazd oraz w sposób bezpieczny rozpalić ognisko:
• obszar Przysucha – leśnictwo Puszcza, oddział 139 – miejsce postoju pojazdów stanowi teren przy drodze leśnej za osadą leśniczego, wjazd od miejscowości Kozłowiec; miejsce do rozpalenia ogniska znajduje się na polanie przy tej samej drodze w odległości 500 m od miejsca postoju dla pojazdów (miejsce nie jest zaopatrywane w drewno, każdorazowo po zakończeniu ogniska należy starannie zagasić palenisko, aby nie powodować zagrożenia pożarowego w lasach),
• obszar Borkowice – leśnictwo Borkowice, oddział 9 – miejsce postoju pojazdów stanowi zatoczka przy drodze leśnej, wjazd z drogi publicznej między miejscowościami Długa Brzezina - Bryzgów; oddział 3 - miejsce do rozpalenia ogniska znajduje przy samej drodze – jest to polana leśna o powierzchni kilku arów (miejsce nie jest zaopatrywane w drewno, każdorazowo po zakończeniu ogniska należy starannie zagasić palenisko, aby nie powodować zagrożenia pożarowego w lasach).
Lokalizacja widoczna jest również na mapie [https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy ] oraz z poziomu aplikacji Mbdl (android) lub iPhone, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.
Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:
1. regulaminem korzystania z obszaru [plik do pobrania poniżej]
2. informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą [miejsca przeznaczone na ognisko zaznaczone są na mapie]
3. mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/ Przed wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem
4. zasadami bezpiecznego korzystania z lasu [plik zamieszczony poniżej]
5. z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu. Poniżej znajduje się informacja o planowanych do realizacji w listopadzie pracach gospodarczych:
Leśnictwo Puszcza – 101 c, 140 a;
Leśnictwo Borkowice – oddziały: 9 b, 7a;
Leśnictwo Rawicz – brak zaplanowanych prac.
6. z czasowymi wyłączeniami /zmianami przebiegu szlaków
7. w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!
Następujące Koła Łowieckie są dzierżawcami obwodów łowieckich wchodzących w skład obszarów programu:
- obszar Przysucha - Koło Łowieckie "Dzik" w Przysusze, Koło Łowieckie "Sokół",
- obszar Borkowice - Koło Łowieckie "Szarak" w Radomiu.
8. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza [plik do pobrania poniżej] oraz przesłanie go na adres [przysucha@radom.lasy.gov.pl] nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.
Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie:
Agata Jankowska, tel.: (48) 675 20 71.
Nadleśnictwo Przysucha przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.